-

-

sobota, 18 kwietnia 2015

Wstęp i o ukraińskiej kuchni

Ten blog powstał aby przybliżyć wam walory kuchni ukraińskiej, niestety u nas w Polsce mało popularnej. Ukrainą i ukraińską kulturą interesuje się od dawna, a od jakiegoś czasu zaczełam również eksperymentować z ukraińską kuchnią. Niestety, zmuszona byłam zaczynać niemalże od zera, bo bardzo ciężko było znaleść strony czy pliki z przepisami. Na szczęście udało mi się natknąć na przydatne artykuły, a "sklejając" przepisy z różnych blogów, stron internetowych i czasopism utworzyłam własną małą książke kucharską w wersji PDF. 

Zauważyłam że w polskim internecie nie brakuje blogów o kuchni francuskiej, meksykańskiej, śródziemnomorskiej czy amerykańskiej. Ale brakowało mi właśnie bloga w całości poświęconemu wspaniałej kuchni ukraińskiej. Dlatego postanowiłam wziąść sprawy w swoje ręce : ) dzisiejszy post jest wstępem, i jednocześnie w skrócie opisuje ukraińską kuchnię. Zachęcam do przeczytania, i zapoznania się ze smakami Ukrainy.

***

Ukraińska kuchnia, jak i inne kuchnie wschodu, obfituje w ciepłe, pożywne potrawy. Trudno sobie wyobrazić prawdziwy, domowy obiad bez pysznej zupy, zazwyczaj mocno zabielanej, z dużą ilością warzyw i mięsem. Narodową zupą Ukrainy z pewnością jest barszcz czerwony. Pragnę podkreślić, że jest on zupełnie inny od naszego "polskiego" czystego barszczu, podawanego z uszkami lub samymi ziemniakami. Barszcz ukraiński jest gotowany na mięsie, najczęściej na wędzonych żeberkach, z dodatkiem fasoli i przecieru pomidorowego, nie brakuje w nim warzyw, zieleniny, sporych kawałków mięsa i oczywiście gęstej śmietany.  Inne, równie smaczne zupy które warto wymienić, to m.in: soljanka, juszka mięsna, rybna lub grzybowa, zupa gryczana, czanachy, zupa z frykadelkami oraz barszcz zielony - z młodych liści szczawiu.




Kuchnia ukraińska bazuje jednak na kaszach i potrawach mącznych. Nie brakuje w niej różnego rodzaju pierogów: od tatarskiego czeburieka, wielkiego pieroga z farszem mięsnym, przez warenyky o różnorodnym nadzieniu, po pilmieny – malutnie pierożki przypominające nasze uszka, podawane ze śmietaną. Bardzo charakterystyczną potrawą są pirożki, rodzaj smażonych bułek, najczęściej ze słonym nadzieniem. Zaś odpowiednikiem naszych naleśników są bliny – robione z mąki gryczanej, jadane ze śmietaną ale także z mięsem, twarogiem czy kawiorem. Podczas Maslenicy bliny jadane są w ogromnych ilościach, są więc one również pewnego rodzaju tradycją : )



  
W kuchni ukraińskiej chleb jest głównym dodatkiem do dań. Wypiek chleba jest również ważną częścią ukraińskiej kultury - wypiekany w okresie świątecznym pełni funkcje obrzędowe (jak np. kałyta, paska wielkanocna, korowaj). Prawdziwy ukraiński chleb wypiekany był niegdyś w specjalnych piecach, robiono go na zakwasie, z mąki żytnio-pszennej z dodatkiem otrąb. Kromka chleba z plastrem sała i ćwiartką cebuli stanowi potawę sama w sobie. 





Mięso podawane jest zazwyczaj jako drugie danie. Jako najczęściej spożywane należy wymienić wołowinę, baraninę, wieprzowinę oraz drób, jedzone głównie na wschodzie i północy kraju. Warto spróbować znakomitego kurczaka po kijowsku, steka po kozacku czy wędzonego saszłyka. Wspominając o mięsie nie sposób nie wspomnieć o sale – jest to słonina w dużej ilości gruboziarnistej soli, przypraw i czosnku, trzymana co najmniej miesiąc w ciemnym i chłodnym miejscu. Jest to produkt niezwykle popularny, co więcej, jest to niemal element kultury. W kuchni ukraińskiej sało występuje pod różnymi postaciami – smażonej, wędzonej, duszonej, faszeruje się nim ziemniaki i mięsa, dodaje do zup i drugich dań, podawane jest nawet w formie deseru – np. w czekoladzie.



             
 Ryby spożywane są w mniejszych ilościach niż mięsa, jednak potrawy z nich są równie smakowite. Osobiście gorąco polecam tradycyjnego śledzia pod szubą lub w sosie miodowo-cebulowym, karasie w śmietanie oraz pulpeciki z dorsza . W kuchni ukraińskiej stosowane są zarówno ryby morskie, z Morza Czarnego i Azowskiego, jak i słodkowodne z Dniepru. 





Podobnie jak w Polsce, na Ukrainie kiszonki są podstawą wielu dań. Kisi się nie tylko kapustę i ogórki, ale również pomidory, paprykę, marchewkę, buraki. Zaskoczeniem dla zwiedzającego może być hot dog z pikantną, marynowaną marchewką – taki smakołyk to specjał lwowskiej ulicy. Ukraińskie potrawy z warzyw potrafią zaskoczyć nie tylko oryginalnością, ale też niesamowitym smakiem – jak np. placuszki z marchwi czy kawior z bakłażanów. W ukraińskiej kuchni nie brakuje też ziemniaków, popularne są placki ziemniaczane (deruny), ziemniaczki smażone z czosnkiem i słoniną, często występują też w sałatkach i innych potrawach. Jeśli już mowa o ukraińskich sałatkach, to warto wspomnieć że są one niezwykle różnorodne i bardzo sycące, często mogą posłużyć za lekki obiad lub szybką kolacje.




O ukraińskich słodyczach krążą w Polsce legendy. I słusznie, bo ukraińskie ciasta i słodkości są niezastąpione. Szczególnie polecam przepyszny medvik (miodownik), zirkę jabłkową oraz pieróg (płaskie ciasto drożdzowe, z owocowym farszem). Popularne na Ukrainie są pampuszki , coś jak nasze pączki, werhuny (faworki) i twarogowe watruszki. Specjalnością bożonarodzeniową jest kutia, zaś wielkanocną – pascha. Jeśli będziecie mieli okazje odwiedzić Ukraine, koniecznie spróbujcie chałwy słonecznikowej – po prostu niebo w gębie : ) 















Tak więc - serdecznie zapraszam do      
poznania smaków Ukrainy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz